Lottery Payout Options Rehberiniz 2024

Demek lotoyu altın bir biletle kazandınız. "Olması olmamasından daha iyi olan sorunlar" söz konusu olduğunda, bir piyango ödülünü nasıl almak istediğinizi seçmek, en iyilerinden bazılarıyla birlikte oradadır.

Piyangonun şanslı kazananıysanız, ödülünüzün size yıllık ödeme veya toplu ödeme olarak ödenmesini seçebilirsiniz. Hangi seçim daha iyi? Bu, kendi benzersiz koşullarınıza dayanan bir şeydir. Bu kılavuzda, her bir alternatifin avantajlarını ve dezavantajlarını gözden geçireceğiz ve ardından size en fazla başarıyı getirecek yolu seçmenize yardımcı olacağız.

Emir Kaya
WriterEmir KayaWriter

Piyangoyu Kazandığınızda Ne Olur?

Biletinizdeki numaralar ekrandaki rakamlarla eşleşirse nelere dikkat etmelisiniz? Son olarak, ödülünüzü toplama konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Biletinizin kazandığını öğrendikten hemen sonra ödülünüzü almak için acele etmeyin.

Kazanan biletinizi ve kimliğinizi korumak için önlemler alırken, güvenilir uzmanlarla iletişime geçmek de iyi bir fikirdir. Onları yanınızda bulundurmak, yeni paranızla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve hayatınızda büyük ayarlamalar yapmak zorunda kalmanıza engel olabilir.

Zengin olduğun haberi geldiğinde, kuruluşlardan uzun süredir kayıp olan arkadaşlara ve aileye kadar herkesin bağış talepleriyle dolup taşacaksınız, işiniz için rekabet eden finansal "uzmanları" unutmamak gerekir. Düzenlemeleri kontrol ederek isimsiz kalıp herhangi bir cezadan kaçınıp kurtulamayacağınıza bakın.

İşinizi bırakmak, pahalı bir daire satın almak, Lüks saat koleksiyonuna başlamak veya Avrupa'yı gezmek için bir ay izin almak yerine, kendinizi daha iyi bir konuma getirmeli ve neyi başarmak istediğinizi düşünmelisiniz. Tüm bu dikkat çekme faaliyeti, insanların dinlemesini sağlayacaktır.

Kişisel ve finansal hedeflerinizi belirleyene kadar büyük satın alımlar yapmayın. Harcamalarınızı şimdilik kontrol altında tutun ve başarınızın tadını mütevazı bir şekilde çıkarın.

Zaten bir vasiyetiniz yoksa, şimdi bir vasiyetname hazırlamak ve şahitlik ettirmek için mükemmel bir fırsat. Paranızın dolandırıcılara karşı güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız, yapmanız gereken başka bir şey, yaşadığınız eyaletin vergi kurallarını araştırmak.

Bunun mümkün olduğuna inanmayabilirsiniz, ancak eski bir eş veya eski bir çalışan gibi geçmişinizden biri, kazancınızın bir kısmını almak için mahkemeye gitmeye karar verebilir.

Piyango Ödemesi Nasıl Çalışır?

Kazancınızı nakite çevirmeden önce hâlâ verilmesi gereken önemli bir karar var: parayı şimdi mi alıyorsunuz yoksa yıllık ödemeyi mi tercih ediyorsunuz? Öncelikle, her ödemenin ne anlama geldiğini tanımlayalım, böylece bu kılavuz bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bir piyango kazancından para kazanmanın tipik olarak iki yolu vardır: tek bir toplu ödeme veya yıllık ödeme olarak bilinen periyodik ödemeler.

Yaşınız, finansal istikrarınız ve yatırım deneyiminiz gibi birkaç husus, sizin için en iyi seçeneği seçmenize yardımcı olabilir. Soru şu ki, hangisi tercih edilir? En iyi hareket tarzı, bireysel zevke ve bütçe kısıtlamalarına bağlıdır, bu nedenle akıllıca seçim yapın.

Karşılaştırmak gerekirse, bir yıllık gelir ödeme serisi her yıl yapılır, oysa toplu ödeme bir kerelik nakit transferidir. Seçenek sunulduğunda, piyango kazananlarının büyük çoğunluğu nakit ödemeyi seçer. Birincil fayda, hemen tüm nakit için aç olmalarıdır. Parayla istediğini yapmakta özgürsün.

Birçok piyango kazananı, yıllık gelir seçeneğini reddetmesine rağmen, kazancınızı kademeli olarak kabul etmenin önemli bir avantajı vardır: “do-over” kartı görevi görür. Pek çok piyango kazananının hızla servetlerini boşa çıkardığı yaygın bir bilgidir. İlk yıl işler yolunda gitmezse, yine de yıllık olarak ödeme alırsınız ve gelişmek için birçok fırsatınız olur.

Piyangodan Ödeme Almak Ne Kadar Sürer?

Her piyangonun biletleri doğrulamak ve ödülleri vermek için kendi programı ve yöntemi vardır. Amerikan piyangolarının kuralları güç topu ve Mega Milyonlarcave hatta eyalet düzeyindeki piyangolar için bile Birleşik Krallık'takilerden farklıdır.

Bunu söyledikten sonra, endişelenecek bir şeyiniz yok. Size borçlu olduğunuz parayı makul bir süre içinde almayı bekleyebilirsiniz.

Ancak sabit olan bir şey var: Biletinizi hesaba katmanız gereken süre. Biletinizi nereden aldığınıza bakılmaksızın, sahibi olduğunuzun kanıtı olarak imzalamanız gerekir.

Rağmen çoğu piyango web sitesi ödülün geri alınması için bir yıllık ödemesiz süre sağlar, bazıları kazananların paralarının üzerinde üç yıla kadar oturmasına izin verir.

Bekleyiş sonsuz görünebilir, ancak zaman ayırmanın en iyisi olduğunu unutmayın. Bir piyango kazancı güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Paranızı toplamadan önce, halkın ilk heyecanının azalmasından sonra en az iki ila üç ay bekleyin.

Bunu nasıl elde edeceğinizi ve parayı nasıl yöneteceğinizi anlamak için daha fazla zamanınız olacak, ayrıca size ve sevdiklerinize güçlü bir gelecek sağlama konusunda yardımcı olabilecek profesyonel bir ekip belirleyeceksiniz.

Hangi Piyango En Çok Parayı Veriyor?

İyi bir loto ikramiyesi ödemesi için emsal teşkil ettiği için zemin kata - veya başlangıç ikramiyesine - bir göz atalım. Bir başlangıç ikramiyesi, bir piyango ikramiyesinin kazanıldıktan sonra geri çevrildiği bir miktardır.

25.000 ABD Doları Texas Cash Five ödemesi veya AU Avustralya Pazartesi Lotosunda 1 milyon ABD Doları büyük ödül gibi sabit ikramiye ödüllerinin aksine, başlangıç ikramiyeli bir loto, piyango sınırına ulaşana veya kepçelenene kadar her devirde artmaya devam edebilir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, dünyanın en büyük başlangıç piyango ikramiyelerine ev sahipliği yapmaktadır. Hem ABD Powerball hem de Mega Millions ikramiyeleri dünyanın en büyük ikramiyeleridir. Her iki piyango için de ikramiye, kazanıldığında yaklaşık 20 milyon dolarlık yeni bir miktara aktarılıyor.

En büyük kazançlar birkaç piyango bununla kıyaslamayın bile! Reklamı yapılan ikramiyenin resmi olarak oyun satışları ve faiz oranlarına göre belirlendiğini ve her çekilişten önce duyurulduğunu hatırlamak önemlidir.

Bir pan-Avrupa fenomeni olan EuroMillions, şimdiye kadar sunulan en büyük ikinci ikramiyeye sahiptir. İkramiye 17 milyon Euro'dan başlıyor ve maksimum limitine ulaşana kadar devirlerle artıyor.

Bir başka pan-Avrupa favorisi, üçüncü en büyük ilk ikramiyeye sahip EuroJackpot. Bu piyangonun başlangıç ikramiyesi 10 milyon Euro'dur iyi kazanma oranları, ve oldukça büyük bir hayran kitlesi, bu nedenle ödül, sınırına ulaşmadan çok önce kazanılır.

Hangi Piyango Ödeme Seçeneği En İyisidir?

Yukarıda belirtildiği gibi, her iki piyango ödemesinin de faydaları vardır. Burada, her bir ödeme seçeneğinin artılarını ve eksilerini ortaya koyacağız.

Götürü Ödeme Seçeneği

Kazananlar bir kerelik nakit ödemeyi kabul edebilir. 200 milyon Euro'luk bir ikramiye olması durumunda, kazanan vergi ve harçlardan sonra 140 milyon Euro nakit alabilir.

Vergiler göz önüne alındığında, toplu ödeme tercih edilir. Yatırım uzmanları, toplu miktarın garanti edilen minimum 200 milyon dolardan daha fazla getiri sağlama potansiyeline sahip olduğu konusunda hemfikirdir. İlk adım, nakit ödemenin ne kadarını hemen harcamayı düşündüğünüzü bulmaktır.

En büyük endişelerden biri, dikkatsiz galiplerin servetlerini kendilerine, sevdiklerine ve değerli davalara harcayabilecek olmalarıdır. Lotoyu kazanan ünlü insanlar, sporcular ve sıradan insanların hepsinin, servetlerini iflas başvurusunda bulunacak kadar boşa harcadıkları belgelenmiştir.

Anüite Seçeneği

Taksitler tek seferde ve ardından 20+ taksit olarak ödenmektedir.

Önemli miktarda parayla yıllık gelir elde etmenin ana yararı, en azından önümüzdeki 30 yıl boyunca paranızın asla bitmeyeceğini bilmenin verdiği huzurdur. Bu, mali açıdan muhafazakar kişilere veya harcama alışkanlıklarını kontrol edemeyen kişilere rahatlama sağlayabilir.

Ancak, tehlikeler mevcuttur. 30 yılı aşkın bir süredir, ödemeyi yapan kuruluş kaynaklarını tüketebilir. Tabii ki, her zaman servetinizi harcayacak kadar uzun yaşamama riskini taşırsınız.

Ek olarak, tüm taksitler ödenmeden önce vefat ederseniz, mülkünüzden çok yüksek bir oranda alınacak olan emlak vergileri sorunu vardır.

Kazançlarınızı Talep Etmenin En Popüler Yöntemi

Genel olarak, daha küçük kazançlar, kayıtlı ve yasal loto satış noktaları aracılığıyla nakit olarak talep edilebilir. Daha büyük miktarlar için, bazı ülkeler posta yoluyla gönderin. İkramiyeler ve son derece büyük meblağlar için banka havalesi yoluyla almak en iyisidir. Uçucu oldukları ve fonlarınızı riske atabilecekleri için kripto para birimlerini kullanmaktan kaçınmak tercih edilir.

Piyango Kazançları Vergilendiriliyor mu?

Aldığınız herhangi bir ödül, para, nesne, seyahat veya hizmet olsun, vergiye tabidir. Çoğu ödülün piyasa değeri, vergileri hesaplamak için kullanılan değerdir.

Piyangolardan elde edilen kazançlar, diğer gelir biçimleriyle aynı vergi oranlarına tabidir. Bu durumda kazancınız normal maaşınız kadar gelir vergisine tabi olacaktır. Her yıl, vergi beyannamenizde aldığınız toplam tutarı rapor etmelisiniz.

2020'de piyangoda 50.000 € kazandığınızı ve bunu yıllık ödemelerde almayı seçtiğinizi varsayalım. Bu tutarı 2020 için vergilendirilebilir gelirinize dahil etmeniz gerekecek. 2020'de toplu ödeme alırsanız da aynı şey. Bu tutarın da kaydedilmesi gerekir. Vergi hesaplayıcı bu amaç için gerekli bir cihazdır.

Kazançlarınız, vergi parasının otomatik olarak stopajına tabi olacaktır. Bu para ödülü üzerindeki vergi borcunuzun kalan kısmı, vergi beyannamenizi verdiğinizde ödenecektir.

Ek olarak, piyango kazançları bir bireyin mülkünün bir parçası olarak kabul edilir. Bu, ölümünüzden sonra mirasınızın mirasçılarınız tarafından yapılan Veraset Vergisi (VHT) ödemelerine tabi olacağı anlamına gelir. Mülkünüz parasal fonlardan, gayrimenkulden veya diğer değerli eşyalardan oluşabilir.

Gerçek şu ki, ikramiyeyi kazanırsanız, vergi adamları kapıyı çalacak. Ancak bu, ona olan borcunuzu en aza indirmenin yasalar içinde yollarını bulamayacağınız anlamına gelmez. Her yıl yıllık ödeme almak, ne kadar kazandığınıza bağlı olarak daha düşük bir vergi bandında kalmanıza ve vergi oranınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Hayır kurumlarına çok para bağışlamak, vergiye tabi gelirinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Kazandığınız miktara bağlı olarak, kişisel kullanım için hala bol miktarda paranız kalırken, hayır kurumlarına önemli miktarda bağış yapabilirsiniz.

Yeni keşfettiğiniz servetinizi size en yakın olanlara harcamayı düşünüyor musunuz? Yöntemlerinizi dikkatlice düşünün. Hediye vergisi, belirli bir eşiğin altındaki parasal hediyeler için geçerli değildir. Ayrıca tıp veya yüksek öğrenim okullarına doğrudan bağış yapılmayacaktır.

Annenizin sağlık faturasını veya en yakın arkadaşınızın eğitim ücretini doğrudan öderseniz, işlemi vergi amaçlı hediye olarak bildirmeniz gerekmeyecektir.

About the author
Emir Kaya
Emir Kaya
Hakkında

Emir Kaya, tutkulu 27 yaşında bir Türk olarak, online casinoların dünyasıyla Türkçe lokalisasyon konusundaki becerisini ustalıkla birleştirerek Türk oyun topluluğuna özel çekici casino rehberleri üretiyor.

Send email
More posts by Emir Kaya