Piyango Oyuncusu, Oyunların Hileli Olduğunu Keşfettikten Sonra Tazminat İstiyor

Haberler

2023-05-22

Benard Maumo

olduğunu öğrendikten sonra piyango oyunları oynadığı hileli, Dale Culler 4,3 milyon dolarlık bir talepte bulundu. Piyango oyuncusu, ABD'nin Iowa kentindeki Çok Eyaletli Piyango Derneği'ne (MUSL) karşı dava açan bir gruba katıldı. Oyun manipülasyonu, kar amacı gütmeyen bir Amerikan kuruluşunun eski bir BT direktörü tarafından yönetilen daha geniş bir planın parçasıydı. 

Piyango Oyuncusu, Oyunların Hileli Olduğunu Keşfettikten Sonra Tazminat İstiyor

2010 yılında, Bay Culler 63 dolara iki oyun için piyango bileti aldı ama eli boş çıktı. Bu nedenle Culler, eski BT müdürünün piyango sistemini kurcaladığına inanıyordu. 2017'de dava açtı nihayetinde 2019'da 4,3 milyon dolara çözüldü.

Popüler olarak MUSL olarak kısaltılan piyango derneği, Iowa Piyangosu da dahil olmak üzere 36 piyango operatöründen oluşan bir federasyondur. Şirketin liderliği, Eddie Tipton'ın yarattığı yazılımı artık kullanmadıklarını zaten onayladı. Tipton'ın kazançlarını arkadaşları ve ailesiyle paylaşmadan önce şirketteki piyango bilgisayarlarında hile yaptığına inanılıyor. 

Uzlaşma, şirketi 23 Kasım 2005 ile 23 Mayıs 2013 arasındaki belirli çekiliş günleri için satın alınan biletlerin fiyatını geri ödemeye yönlendiriyor. Bu yılın Ocak ayında bir yargıç, Bay Culler'ın oyundan etkilenen diğer milyonlarca oyuncu adına tazminat talep etmesine izin verdi lisanslı piyango operatörü

Bay Culler, yasal masraflarını karşılamak için anlaşmadan bir pay alacak ve kalan meblağ, etkilenen diğer oyuncular arasında paylaştırılacak. 

Oyunların RNG Kullanılarak Düzenlenmesi

Tipton, piyangonun rasgele sayı üreteçlerine (RNG) harici bir yazılım yüklemekle görevlendirildi ve bu, ona yıl boyunca belirli tarihler için kazanan numaraları tahmin etmesine olanak sağladı. Bunu yıllarca fark edilmeden yapan Tipton, sonunda 16 milyon dolar değerinde kazanan biletleri satın alırken güvenlik kamerası görüntülerine yakalandı. 

Dolandırıcılık, bölgedeki çok sayıda bölgeyi kapsıyordu Amerika Birleşik Devletleri, şüphelenmeyen oyuncuların 24 milyon dolara kadar olan kazançlarını reddediyor. Mahkeme kayıtları dolandırıcılığın Iowa, Colorado, Kansas, Oklahoma ve Wisconsin'deki oyuncuları etkilediğini gösteriyor. Tipton, geçen yıl Temmuz ayında şartlı tahliye ile serbest kalmasına rağmen, suçunu kabul ettikten sonra 2017 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Çok Devletli Piyango Derneği, Tipton'ın tek başına hareket ettiğini ve o zamandan beri güvenlik önlemlerinin artırıldığını iddia ediyor. Bu şikayet, iddia edilen piyango ikramiyesine hile karıştırılmasından kaynaklanan birinci sınıf davadır. 

'Şanslı' Larry Dawson da ikramiye kazandıktan sonra dava açtı, önceki çekiliş adil olsaydı kazançların daha yüksek olabileceğini düşünüyor.

En son haberler

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı
2023-09-01

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı

Haberler