Piyango Biletleri: Gelirler Nereye Gidiyor?

Haberler

2022-10-11

Piyango bileti gelirlerini harcamak, birçok kişinin düşündüğünün aksine, yalnızca kazançları ödemekle ilgili değildir; sadece bunun çok ötesine geçer. Örneğin, piyango meraklıları nadiren Pennsylvania'daki kıdemli merkezleri, Florida'daki devlet okullarının sınıflarını veya Colorado'daki yolları düşünürler. 

Piyango Biletleri: Gelirler Nereye Gidiyor?

Ve belirli piyango sistemleri bir eyaletten diğerine farklılık gösterse de, gerçek şu ki her eyalet bilet satışlarından elde edilen gelirin bir kısmını benzersiz nedenlere kanalize ediyor.

Piyango Bilet Gelirlerinin Dağılımı

Piyango gelirlerinin üç ana kategorisi vardır. Bunlar, biletlerin satıldığı eyaletlere dağıtımı, genel giderleri ve kazananlara ve bilet perakendecilerine ödenen kazanç ve komisyonları içerir.

Bozulmak

Genel olarak, %50 ila %60 arasında Piyango bileti satışlar, küçük ödül kazananlar ve ikramiyeyi kazananlar da dahil olmak üzere kazananlara ödenir. Daha küçük ödüller ve ikramiyeler için biletler de dahil olmak üzere bilet perakendecilerinin komisyonları, gelirlerin yaklaşık %5'ini alır. Ancak piyangoların, karşılamaları gereken satıcı ücretleri, reklamlar ve personel ücretleri gibi işletme maliyetleri vardır. Bu %10 kadar sürer. Kalan gelir, satılan bilet sayısı olabilecek, üzerinde anlaşmaya varılan bir modele dayalı olarak katılımcı devletler arasında paylaştırılır.

Devletler Piyango Fonlarını Nasıl Kullanıyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, her eyalet parasını nasıl kullanacağına karar verir. Fonlar çoğu durumda halk eğitimine gitse de, birçok eyalet bunu başka amaçlara da ayırıyor. tabii ki var dünya çapında birçok piyangove her birinin paranın nasıl harcandığına dair açık yönergeleri vardır. 

Örneğin, Powerball ve Mega Millions bilet satışlarının %50'si piyango kazananlarına gidiyor. Bu, kalan %50'nin piyango idaresine, yasal ücretlere, perakende komisyonlarına ve devlet tarafından belirlenen diğer nedenlere (hayır, burs vb.) gittiği anlamına gelir.

Colorado'da hayırsever fonlar, amacı eyaletin vahşi yaşamını korumak olan çeşitli tröstlere ve kuruluşlara dağıtılıyor. Bu nedenle, bir oyuncu Colorado Piyango bileti aldığında vahşi yaşamı desteklerler. Florida örneğinde, açıklanmayan miktarda piyango bileti satışı, eyaletin Eğitim Geliştirme Güven Fonu kedisine gidiyor. Florida Eğitim Bakanlığı ile istişare halinde, eyalet yasama organı paranın nasıl harcanacağına karar verir.

Teksas, halk eğitimini iyi bir amaç olarak gören başka bir eyalettir. Sonuç olarak sektör, 1997'den bu yana piyangolardan 22 milyar dolardan fazla bağış aldı. Indiana'da piyango gelirleri, yaşlılar/çocuk örgütlerine yönelik projelerin yürütülmesine, altyapının iyileştirilmesine ve tarihi yapıların korunmasına yardımcı olan Build Indiana Fonu'na gidiyor. devlet içinde.

Pennsylvania Piyango biletlerinin satışından elde edilen gelirle devlet, bakım hizmetleri ve ücretsiz ulaşım da dahil olmak üzere yaşlılara yardım etmeyi amaçlayan çeşitli girişimlere en az 1 milyar dolar harcadı.

Piyango Oyunlarına Katılmak Gerekir mi?

Pekala, bu sorunun cevabı kişinin neden piyango oynadığına bağlı. Eğlenmek için piyango oyunları oynayanlar olsa da, bazı insanlar bunu, ne kadar küçük olursa olsun, ikramiyeyi vurmayı veya en azından bir ödül kazanmayı umarak yaparlar. 

Para kazanmak için piyango oynayanların unutmaması gereken bir şey var; kazanma şansları hayal edebileceklerinden daha zayıftır. Piyangolar şans oyunlarıdır, dolayısıyla sonucu etkilemek için kimsenin yapabileceği bir şey yoktur. Herhangi biri kayıplarla başa çıkamıyorsa, piyango bileti almaya gerek yoktur.

Peki ya eğlence için oynayan ve kayıplara razı olan oyunculara ne demeli? Pekala, piyangolar bu tür insanlar içindir. Üstelik, biletlerinin önemli bir bölümünü iyi amaçlara kanalize eden birçok piyango sistemiyle, oyuncular paralarının kaybetseler bile birine yardım etmeye gittiği gerçeğinde rahatlayabilirler. Bu nedenle, iyi kalpli olanlar için bir piyango oynamaya değer.

En son haberler

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı
2023-09-01

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı

Haberler