İsveç Maliye Bakanlığı Siyasi Piyango Faaliyetlerini Soruşturuyor

Haberler

2023-06-19

Benard Maumo

İsveç Maliye Bakanlığı (Finansdepartementet), parti siyasi piyango oyunlarını yöneten kurallara ilişkin bir soruşturma başlattı. Bu, siyasi finansmanın şeffaflığı ve samimiyetine yönelik kamuoyu öfkesini takip ediyor.

İsveç Maliye Bakanlığı Siyasi Piyango Faaliyetlerini Soruşturuyor

Bakanlığa göre, soruşturma siyasi parti piyango kurallarını sıkılaştırırken tüketici korumalarını güçlendirme seçenekleri üzerinde yoğunlaşacak. Hükümet ayrıca lisans verip vermemeyi de değerlendirecek piyango operatörleri bu tür faaliyetler için.

İsveç'te siyasi partiler seçim kampanyalarını ve operasyonlarını finanse edebilir kamu fonlarını ve ticari faaliyetlerden elde edilen geliri kullanmak. İsveç Kumar Otoritesi, siyasi partileri de içeren "kamu yararı amaçlı" piyango oyunları dışında, kredili bilet satışını yetkili piyango operatörlerine kısıtlıyor.

İsveç Tüketici Dairesi eski genel müdürü ve sivil ombudsman Gunnar Larsson soruşturmayı denetleyecek. Maliye Bakanlığı, Larsson'ın ekibinin vardığı sonuçları 29 Şubat 2024'e kadar açıklamasını bekliyor.

Parti siyasi piyangoları, özellikle bu tür kumarın İsveç'in siyasi partilerini nasıl desteklediği konusunda eleştirilere maruz kaldı. Ayrıca eleştirmenler, siyasi piyangoların kumar vergilerinden, kredi yasaklarından ve ikramiye kısıtlamalarından muaf olduğunu iddia ediyor.

İncelemede, hükümet açıkça aşağıdakiler için geçerli olan yasaları yeniden inceleyecek: piyango oyunları siyasi parti faaliyetlerinin makul ve uygun olup olmadığını belirlemek için yarar sağlar. Bu, mevcut düzenlemelerin oyunculara daha fazla koruma sağlamak için değişiklik gerektirip gerektirmediğini dikkate alacaktır.

Finansdepartementet, parti çekilişlerinde, özellikle de siyasi partilerin finansmanında açıklık ve şeffaflığın kritik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Bunun, siyasi parti sistemine yüksek düzeyde güvenin korunmasına yardımcı olacağını belirtiyorlar.

Soruşturma ekibi, siyasi partilerin piyango oyunu gelirlerini beyan etmeleri için olası gereklilikler önerebilir. Ayrıca piyango oyunları oynamak için muafiyetleri de araştıracaklar. Bununla birlikte, soruşturmalar öncelikle piyangoların siyasi partileri nasıl finanse ettiğine odaklanacak İsveç, kültürel, sosyal, hayırsever ve sanatsal nedenler hariç.

İşte Finansdepartementet'ten yapılan açıklama:

"Açıklık ve şeffaflık, demokratik bir toplum için önemli ön koşullardır. Bu, özellikle siyasi partilerin nasıl finanse edildiği sorusu için geçerli değildir. Kumar piyasası, kumar oynamanın toplumsal zarar risklerini azaltma ihtiyacının arka planına karşı kapsamlı düzenlemelerle çevrilidir. Oyunlarla ilgili düzenlemelerin büyük bir kısmı son yıllarda temelden değişti. Siyasi sisteme olan güvenin yüksek düzeyde tutulması ve siyasi gücün haksız kazanç elde etmek için kullanılmaması önemlidir."

Bu hareket, hükümetin uygulamaya koymaya çalıştığı zaman gelir Kara Para Aklama Yasasını ihlal edenler için yeni ve daha katı cezalar. Buradaki fikir, ülkenin kumar ve bahis endüstrisindeki suç faaliyetleriyle etkili bir şekilde mücadele etmektir.

En son haberler

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı
2023-09-01

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı

Haberler