İsveç, Kredi Kartı Yasağı ile Gelişmiş Piyango Tüketici Koruması İstiyor

Haberler

2023-06-26

Benard Maumo

İsveç son zamanlarda piyasayı dahil olan herkes için daha güvenli hale getirmek için yeni önlemler alıyor. Son hamle, ülkenin Finansdepartementet'in (İsveç Maliye Bakanlığı) piyango oyunları da dahil olmak üzere her türlü kumar için kredi kartı işlemlerini yasaklama önerisi oldu.

İsveç, Kredi Kartı Yasağı ile Gelişmiş Piyango Tüketici Koruması İstiyor

Bu hamle, İsveç Kumar Otoritesi'nin ardından geldi yeni B2B tedarikçi lisansları vermeye başladı Mart 2023'te. Düzenleyici, bu hareketin kumar sitelerini önleyeceğini söylüyor İsveç düzenlemeye tabi olmayan oyun sağlayıcılarıyla ortaklık yapmaktan.

Yasaklama teklifi kredi kartları Bakanlığın kumarla bağlantılı riskli borç verme davranışlarını incelemek için yaptığı daha kapsamlı soruşturmalardan elde edilen sonuçlar.

Finansdepartementet kısa bir süre önce İsveç'te ikamet edenlere şu anda sağlanan tüketici kredisi hizmetlerini analiz eden 650 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapor, temel olarak, her tür kredi kredisi hizmetinde faiz kurulum maliyetlerinin, faiz oranı tavanlarının ve ceza ücretlerinin mevcudiyetini değerlendirmeye odaklanmaktadır.

İsveç'in 2018 tarihli Kumar Yasası şu anda kumar hizmeti sağlayıcılarının kredi kartı ödemelerini kabul etmesini yasaklamaktadır. Bununla birlikte, bazı lisanslı operatörler, kredileri üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla kurnazca uzatmanın yollarını bulmuş ve böylece kanunları çiğnemiştir.

İsveç Kumar Otoritesi (Spelinspektionen) ülkenin kumar yasalarını değiştirmesi için hükümete çağrıda bulunduğu kayıtlara geçti. Düzenleyici, lisans sahiplerinin oyuncuları kumar harcamalarını sürdürmek için kredi almaya teşvik etmesi durumunda mevcut hükümlerin piyasa ilkelerini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Finansdepartementet raporu şunu vurguluyor: düzenlenmiş piyango operatörleri Kumar Yasası kredi kartlarını yasaklamadığı için önceden tahsil edilmiş faturalar aracılığıyla müşterilere hizmet satabilirler. Bu endişeler, son zamanlarda İsveç Oyun Pazarı Araştırması bulguları tarafından da dile getirildi ve üçüncü taraf işbirlikleri yoluyla yaygın kumar kredilerini ortaya çıkardı.

Devlete ait bir çevrimiçi kumar operatörü olan Svenska Spel, artan tüketici borcuna karşı önleyici bir adım olarak kredi kartıyla bahis oynamanın tamamen yasaklanmasını onayladı. İsveçli kumar ticareti kuruluşları BOS ve SPER de hareketi destekledi.

Ancak, Kumar Yasasında yapılacak herhangi bir değişikliğin yasama oylaması gerektireceğinden, bu yalnızca bir öneridir. Aynı hamle bazı yetki alanlarında, özellikle Kumar Komisyonu'nun 2020'de kredi kartı ödemeleri yasaklandı.

En son haberler

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı
2023-09-01

IGT, Euloto'nun Litvanya'daki iLottery Platformunu Güçlendirmek İçin Anlaşma İmzaladı

Haberler