Farklı Ülkelerde Piyangolar

Haberler

2022-08-09

Piyango oyunları, bir yüzyıldan fazla bir süredir birçok ülkede mevcuttur. Hükümetler onları farklı projeler için gelir elde etmek ve ayrıca halkına eğlence sağlamak için kullandı. Çoğu yerde, piyango diğer kumar türleri gibi hoş karşılanmadı. Bugüne kadar, piyangolar dünya çapında hala oldukça popülerdir. İnternet, oyuncuların ülkelerinin dışında bile piyangolara erişebildiği için onları daha da uygun hale getirdi. İşte ülkelere göre dünyanın en büyük piyangolarından bazıları.

Farklı Ülkelerde Piyangolar

Avustralya

Avustralya'daki piyango operatörleri bir bölge veya eyalet düzeyinde lisans alacak kadar şanslılar. Ülkede hem özel sektör hem de devlete ait piyango şirketleri var. Avustralya'nın ilk piyangosu 1880'lerde Sidney'de gerçekleşti.

Özel çekiliş hızlı bir şekilde yasaklanmasına rağmen, Avustralya hükümeti 1916'da Altın Tabut Sanat Birliği'ni başlattı. Piyango, projeler ve hayır kurumları için para toplamak amacıyla kuruldu.

Bugün, Avustralya'daki piyangolar Tatts Group tarafından her bölge veya eyalette Hükümet lisansı altında işletilmektedir. Yalnızca Batı Avustralya'nın bir istisnası vardır. Jumbo Interactive ve Netlotto Pty lisanslı yeniden satıcılar olmak üzere Avustralya'da çevrimiçi piyango satışlarına izin verilir. Ülkede sağlık piyangoları da yapılıyor. Ülkenin en yüksek piyango ödülü, 6 Kasım 2012'de kazanılan OZ piyangodan elde edilen 112 milyon Avustralya dolarıdır.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri'nde milli piyango yoktur. Çünkü ülkede piyango varlığı her eyaletin kanunlarına tabidir. 2011 yılına kadar, Amerika Birleşik Devletleri'nde toplam 43 piyango vardı Biri Porto Riko, ABD Virjin Adaları ve Columbia Bölgesi'nde olmak üzere 43 farklı eyalette kurulmuştur.

Powerball, Oregon, Kansas, Lowa, Batı Virginia, District of Columbia, Missouri ve Rhode Island'ın charter üyeleri olduğu çok büyük ikramiyeler oluşturmak için yaratıldı. Şimdi Mega Millions olarak bilinen The Big Game, 1996 yılında Illinois, Massachusetts, Georgia, Virginia, Michigan ve Maryland tarafından kurucu üyeler olarak oluşturulan bir başka çok yargılı oyundur. Powerball, 44 yargı bölgesinde, Mega Millions ise 43 yargı bölgesinde mevcuttur. Wild Card 2 ve Hot Lotto da büyük ABD piyangolarıdır. Powerball piyango, şimdiye kadarki en büyük ikramiye rekorunu elinde tutuyor. Ödül, büyük bir 1586,4 milyon dolardı.

Hindistan

Hindistan'da piyango oyunları devlet kurumları tarafından kontrol edilmektedir. Federal hükümet tarafından belirlenen kural ve düzenlemelere uyarlar. Devlet piyangolarının lehine özel piyangolar yasaklandı. Kerala, Sikkim, Goa ve Punjab bağımsız piyango departmanları yönetiyor. Tampon piyango çekilişleri ve haftalık piyango çekilişleri yapıyorlar.

Hindistan'da 13 eyalette hükümet piyangosu artık yasal. Kerala Eyalet Piyangoları, 2013-2014 yıllarında 788.42 crore rupi ile şimdiye kadarki en büyük karını elde etti. Departmanın 100.000'den fazla perakende satıcısı ve 35.000'den fazla yetkili acentesi vardır. Her eyalet kendi kurallarına ve düzenlemelerine göre piyango düzenlemesine rağmen, Hindistan bir piyangoya katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmayı gerektirir. Piyango oynamanın yasak olduğu eyaletlerdeki bazı oyuncular çevrimiçi alternatifler arar.

Birleşik Krallık

bu Birleşik Krallık bir Milli Piyango vardır. Milli Piyango'da Lotto Hotpicks, Thunderball, EuroMillions ve Lotto gibi oyunlar var. EuroMillions Avrupa bazında oynanır. Milli Piyango, Milli Piyango Komisyonu tarafından franchise esasına göre işletilir. Şimdi Camelot Grubu tarafından düzenleniyor.

Sağlık Piyangosu, son zamanlarda özel olarak işletilen yeni bir piyango ortaya çıktı. Oluşum, büyük ölçüde insanların evlerinin rahatlığında piyango oynamasına izin veren en son teknolojiden etkilenir. Birleşik Krallık'taki diğer yeni piyangolar, 49'lar ve Halkın Posta Kodu Piyangosu. EuroMillions, Avrupa'nın şimdiye kadar kazanılmış en büyük ikramiyesini elinde tutarak adını duyurdu.

Son haberler

Piyangoyu Kazanırsanız Bir Piyango Avukatı Tutmalı mısınız?
2023-02-28

Piyangoyu Kazanırsanız Bir Piyango Avukatı Tutmalı mısınız?

Haberler